Sosyal Sorumluluk Projeleri

 

Troya Aile içi şiddete karşı

Hürriyet Gazetesi öncülüğünde, aile içi şiddete son vermek amacıyla yürütülen Acil Yardım Hattı’na Anadolu Ateşi Dans Topluluğu destek verdi. Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo ve Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan’la, Hürriyet Medya Towers’ta destek protokolü imzaladı.

HÜRRİYET Gazetesi’nin üç yıldır sürdürdüğü Aile İçi Şiddet kampanyasına Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’ndan destek geldi. Destek kapsamında, Troya gösterisi için satılan her biletin bir YTL’si Acil Yardım Hattı’na aktarılacak. Vuslat Doğan Sabancı, destekçi firmalar sayesinde, Aile İçi Şiddet Hattı’nı bir yıl daha yaşatmanın mutluluğu içinde olduğunu söyledi. Şiddet gören kadınlar, yedi gün 24 saat "0212 656 96 96" ve "0549 656 96 96" numaralı telefonları arayarak yardım alabiliyor.

Troya bir kadın hareketi

Kış mevsiminde haftada 10 bin, yaz mevsiminde ise 15 bin kişinin seyrettiği Troya gösterilerinin, biletlerinin üzerinde "Aile İçi Şiddete Son" logosu ile "Acil Yardım Hattı" destek numaraları yer alacak. Gösteriler öncesi Aile İçi Şiddete Son kampanyasının reklam filmleri gösterilecek. Doğan Grubu’yla daha önce bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldıklarını belirten Erdoğan, aile içi şiddet konusunda bir sanatçı olarak çok duyarlı davrandığını söyledi. Mustafa Erdoğan, aile içi şiddetin çok fazla su yüzüne çıkarılmayıp ört bas edildiğini, konunun araştırılarak gün yüzüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Kampanya’nın, Troya gösterileriyle birlikte olmasının sanatsal anlamda ayrı bir önem taşıdığını belirten Mustafa Erdoğan şunları söyledi:

Kasandra’nın önemi

"Genelde Troyalı kadınlar, özelde Kasandra figürü, şiddet görmüş dünyadaki ilk kadın figürlerinden biri. Kasandra bir kahindir ve Troya’nın başına gelecekleri defalarca söylediği halde, erkeklerin köşeli dünyasında bu söylediklerine kimseyi inandıramamıştır. Hem Troyalı erkeklerden hem de daha sonra Troya işgal edilince Akalı erkeklerden şiddet görmüş bir kadın. Aynı zamanda dünyadaki ilk feminist figür. Hektor’un karısı Andromake, Hektor ve Paris’in annesi Hekabe, Amazonların komutanı Pentesilya bunlar hep dünyadaki sembol olmuş kadın figürleri. Bunların ortak özelliği aynı trajediyi yaşamış ve şiddet görmüşler. Troya bir kadın hareketi ve destek verdiğimiz bu kampanyayla çok örtüşüyor."


 

Dekesyer & Friends

 ANADOLU ATEŞİ’NDEN KÜLTÜREL AÇILIM

Anadolu Ateşi İsviçre kökenli Dekeyser & Friends Vakfı ile işbirliği yaparak hayalleri dans etmek olan gençlere, Anadolu Ateşi topluluğunda hayallerini gerçekleştirme olanağı sağladı. Kültürel projenin ilk etabı için eğitim alan dünyanın farklı ülkelerinden 15 genç Türkiye’ye geldi.
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu ve İsviçre kökenli Dekeyser & Friends Vakfı’nın işbirliği ile hayat bulan proje kapsamında 18 – 25 yaş arasında; Teija Raitio Fillandiya, Kasthuri Ratnakumaran Almanya, Süreyya Kavuncu Almanya, Hannah Barth Amerika, Shubhangi Swarup Hindistan, Meagan Kelly Kanada, Abigail Rice İngiltere, Lonela Aura Goia Romanya, Masha Moayedi İran, Yasmine Nicholls Avustralya, Daniela Delgado Peru, Rahayu R. Sulistianingrum Endonezya, Villegas Lucas Arjantin, Maulvi Muhammad Endonezya, Oluwadamilare Adeyeri  Nijeryadan İstanbul’a geldi. Anadolu Ateşi’nde 3 aylık eğitim sürecinden geçen gençler hayallerini gerçekleştirmek için topluluğun projelerinde görev aldılar.

Yıllardır Anadolu kültürünü gerçekleştirdikleri gösterilerle Dünyaya tanıttıklarını ifade eden Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, kültürel bir açılım sağladıklarını ve gelen yabancı gençlerin Anadolu Ateşi ile Anadolu dansını ve kültürümüzü yakından tanıma fırsatına sahip olduklarını, gençlerin ülkelerine döndüklerinde birer gönüllü turizm elçisi gibi Türkiye’nin tanıtımını yapacaklarını belirtti.

Konuşmasında “Projenin kültürel anlamda ülkemiz açısından iyi bir reklam olacağı kanaatindeyim.” diyen Mustafa Erdoğan “Biz 250 kadar dansçısı olan bir topluluğuz, dansçıya zaten ihtiyacımız yok. Bizim amacımız yaptığımız bu açılımla hem kültürümüzü tanıtmak hem de diğer kültürleri tanımak” dedi. Projenin merkezinin Sarıyer Demirciköy Kültür Merkezi olacağını belirten Mustafa Erdoğan bu olanağı Anadolu Ateşine sağlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ve bu projenin hayata geçmesinde katkısı olan Dekeyser & Friends Vakfı Başkanı Bobby Dekeyser’e teşekkür etti.

Dekeyser & Friends Vakfı Başkanı Bobby Dekeyser ise proje ilk gündeme geldiğinde Anadolu Ateşi ile işbirliği yapacaklarından dolayı çok heyecanlandığını belirtti. “Vakıf olarak özellikle Avrupa’da sosyal ve kültürel birçok projeye imza attık ancak bu proje çok heyecan verici. Proje ile dünyanın her köşesinden çeşitli kültürlerden gelen gençler hem kültürünüzü tanıyacaklar ve tanıtacaklar hem de siz onların kültürünü tanıma fırsatı bulacaksınız.” dedi.

Gençler Türkiye’den ayrılmadan önce bugün son performanslarını sundu.

Anadolu Ateşi


Dekeyser and Friends Vakfı ve Anadolu Ateşi
Rüyalarının peşinden gidenler, rüyaları gerçekleştiriyor.

Kim kimdir?
Bobby Dekeyser
Bayern Munchen’in eski kalecilerinden. (J.M.Paff ile beraber oynadı.) Dedon mobilyalarını yaratan kişi.2007 YILIN GIRISIMCISI (Almanya )ödülü sahibi. Dekeyser&Friends vakfının kurucusu.  
Mustafa Erdoğan
Anadolu Ateşi Dans Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Anadolu Ateşi ve TROYA projeleri şu an sahneleniyor. Topluluğunda 250 dansçı var. 80 ülkede 3000 gösteri ile 20 milyon sanatsever tarafından ayakta alkışlandı.

Projeye ait notlar  
2008 yılında ve Vakfın kurulusuyla beraber başladı. Çekirdek kadro önce ülkeleri, sonra konuları belirledi. Cebu adasında (Filipinler) İstanbul için de dans ve müzik konusunda işbirliği yapacak ekip ve proje araştırması başlatıldı.Anketler yapıldı. En çok başvuru Fire of Anatolia için geldi. 2009 Ocak ayında Anadolu Ateşi ile toplantılar başladı. Troya defalarca izlendi ve hayran olundu. Ve Mustafa Erdoğan ile Bobby tanıştırıldı. Birbirlerine inanılmaz benzeyen Bu iki lider FOLLOW YOUR DREAMS sloganıyla ve 2009 Mart ayında yola çıktılar ve resmen başladılar. Sonra internet üzerinden ve binlerce başvurudan  bilgi elemesi yapıldı. 125 aday Antalya’da Anadolu Ateşi’ne sunuldu. 30 kişiye inen listedeki adayların filmleri istendi. Sonuçta Ağustos ayında 15 asil ve 5 yedek kişi davet edildi. Ekim ayinin ilk haftasında asil adaylar İstanbul’a gelmeye başladı. 13 fellow Anadolu Ateşi ile tanıştı. Buradan Antalya’ya ucan ekip ayni aksam Antalya’da bölgesel basınla bir araya geldi. Sonra ve ilk kez TROYA izlendi. Bir kez daha hayran olundu. Ve fellowlar Anadolu Ateşi yle çalışmalara başladılar. Bu arada proje içinde Akademi başlıklı eğitimler yapıldı. 4 saatlik ve inter aktif yapılan seanslarda yabancı konuklar fellowlarla sohbet etti. Kasım ayında Mustafa Erdoğan fellowları TROYA Belçika turnesine götürdü ve ciddi sahne süresi verdi. Aralık başında Anadolu Ateşi fellowları bu kez Abu Dabi’ye götürdü. Ve Kraliyet ailesine oynadılar.
 
Anadolu Ateşi ve Dekeyser and Friends Vakfı işbirliğinden sonuçlar ilk gelen grupta maksimum deneyim, Mustafa Erdoğan kalitesinde bir dost ve rüyalarının peşinden koşan 13 genç. Bu gençler Peru’dan, Kanada ya kadar Türkiye’yi ve Türkleri anlatacaklar.
Kısaca insanlık kazandı...
 


 

Troya’yı 5000 öğrenci ücretsiz izledi...

Türkiye’nin adını yurtdışında yaptığı muhteşem gösterilerle milyonlara duyuran Anadolu Ateşi Dans Topluluğu ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Eğitim Yönetmenliği, öğrencilere yönelik bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Anadolu halk danslarını en güzel biçimde sanatseverlere yansıtan Anadolu Ateşi, gösterileriyle herkesi büyülerken öğrencilere de yeni gösterisi ‘Troya’yı izleme fırsatı tanıdı. İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda 23 Haziran Çarşamba akşamı, ana sponsor Vodafone ve Garanti Bonus’un katkılarıyla yapılan olan ‘Troya’ gösterisi öncesinde; Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek ve maddi durumları bu tür gösterileri izlemeye olanak sağlamayan öğrencilere özel bir ‘Troya’ gösterimi yaptı. Okul yöneticileriyle yapılan görüşmeler sonrasında, öğretmelerin belirleyeceği yaklaşık 4 bin öğrenci Troya gösterisini ilk defa ücretsiz izleme şansı yaktı. Dünyanın dört bir tarafında en iyi mekanlarda sanatseverlerle buluşan Troya gösterisini izleyen öğrencilerden, gösteriden sonra yorum ve görüşlerini belirtecekleri bir kompozisyon yazmaları istendi. Yazılan kompozisyonlara, öğretmenleri not verdi. En başarılı bulunan ve en yüksek notu alan 3 öğrenci ailesiyle birlikte, yurtdışında yapılacak olan herhangi bir Anadolu Ateşi turnesine davet edildi. 4 bin öğrenci, Anadolu Ateşi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın bu sosyal sorumluluk projesi sayesinde kültür ve sanata tarihi bir yolculuk yapma şansını yakalamış oldu.

İlk uygulama Belçika’da yapıldı

Sanata, eğitime ve kültürümüze sağladığı katkılarla milyonların gönlünde en üst sırada yer alan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, öğrencilere yönelik başlattığı sosyal sorumluluk projesini tüm Türkiye’ye de yaymayı hedefliyor. İlk uygulama 27 Kasım’da Belçika’nın Hasselt Eyaleti’nde gerçekleştirilmiş, buradaki okullar tatil edilerek yaklaşık 3 bin ortaokul ve lise öğrencisi Troya gösterisini izlemişti. Hasselt ve Limburg Eyalet belediyeleri ile Anadolu Ateşi’nin beraber yürüttüğü bu çalışmayla okul yöneticileri, öğrencilerden bu gösteriyle ilgili birer ödev hazırlamalarını istemişti. Okullarında ders olarak gördükleri Troya efsanesini canlı canlı yaşama olanağını yakalayan Belçikalı öğrenciler, gösteriden sonra dansçıları dakikalarca ayakta alkışlamışlardı.