İstanbul Dreams

DÜŞLERİN KENTİ İSTANBUL BİR DOĞU MASALI

İstanbul Projesi, 7 ayrı gezginin gözünden kurgulanmış yarı gerçek yarı düşsel bir serüvendir. Batılıların oryantalist yakıştırmaları ve beklentileri ile bizim İstanbul’umuz, görkemli geçmişi ile Bizans’ın ve Osmanlının İstanbul’u, tüm bunları yitiren kalabalıklaştıkça ihtişamı azalan, hüznün, Yahya Kemal’in, Ahmet Hamdi’nin, Orhan Veli’nin ve Orhan Pamuk’un İstanbul’u. Bağrında sakladığı üç dinin ibadethaneleri ve hoşgörülü tarihi ile herkesin İstanbul’u. Onların ve bizim gözümüzden düşsel, dinsel, tarihsel, masalsı, gerçeküstü, esrarengiz, efsanevi ve gerçek İstanbul…

Yani masalımızda İstanbul’un içinde birçok İstanbul vardır. Bu oyunda İstanbul her makamda ayrı bestelenmiş ve sonsuza kadar bestelenmeye müsait bir masaldır. 7 makam.

PROJE SUNUM

Ülkemizde ve dünyada Fire of Anatolia adıyla gösteriler sahneleyen Anadolu Ateşi Dans Topluluğu yeni versiyonları EVOLUTION ve yeni prodüksiyonları TROYA ile yurtiçinde ve yurtdışında gösteri sanatları dünyasına başarılarını altın harflerle yazdırmıştır.

Anadolu Ateşi bu kez gerçek İstanbul u danslarıyla anlatacak. İçinde her renk olan bir şarkı ve birlikte bir dans. Farklı grupların ve farklı kültür katmanlarının tek bir şarkı ve koreografi içinde çok hızlı geçişleri…


İstanbul’un görkemli tarihi, kültürel zenginliği, üç dinin bir arada barışla yaşadığı hoşgörü coğrafyası ile herkesin İstanbul’u.

Yabancıların ve bizim gözümüzden düşsel, dinsel, tarihsel, masalsı, gerçeküstü, esrarengiz, efsanevi ve gerçek İstanbul…

Topluluğun, bu yeni projesi, 3 tarafı deniz olan Ülkemizi ve Avrupa ile Asya kıtalarını birleştiren boğazı anlatan su konsepti ile İstanbul şehrini bütünleştirmeyi öngörmekte ve İstanbul’un binlerce yıllık tarihini ve kültürel zenginliğini etnik ve modern dans kurgusu ile sahnelemek istemektedir.

Gösterinin dans koreografisi ve müzikleri ile dünya standartlarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentine yakışır bir gösteri olması hedeflenmektedir. Anadolu Ateşi grubunun ulusal ve uluslar arası platformlarda İstanbul Dreams-Bir İstanbul Rüyası adlı dans ve müzik gösterisini gerçekleştirmesinin İstanbul’un ve Ülkemizin tanıtımına katkıları olacaktır.

PROJENİN HEDEFİ

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu dünyanın en önemli gösteri merkezlerinde gerçekleştirdiği 2000 gösterinin verdiği deneyim, bilgi birikimi ve dünya gösteri sanatlarına kazandırdığı TROYA prodüksiyonunun başarısı sonucunda İSTANBUL Dreams projesini sahnelemeyi kararlaştırmıştır.

İSTANBUL un camileri, sinagogları, kiliseleri, sarayları, müzeleri ve gündelik hayatın renkleri meyhane, sokak kahveleri, hamamları, boğazı, denizi, vapurunda yer aldığı İSTANBUL un simgeleri mekanları, 3 tarafı deniz olan dünya şehri İstanbul’un dini, tarihi, kültürü, tabiatı ve bilinmezle dolu mistik yapısı ile İstanbul Dreams de yer alacak ve İstanbul tüm yönleriyle sahnede hayat bulacaktır.

Anadolu Ateşi, bu kez İstanbul’un 5 bin yıllık tarihini ve kültürel zenginliğini etnik ve modern dans kurgusu ile sahnelemek istemektedir. Grubun, bu yeni projesi, 3 tarafı deniz olan Ülkemizi ve Avrupa ile Asya kıtalarını birleştiren boğazı anlatan su konsepti ile İstanbul şehrini bütünleştirmeyi öngörmektedir. Gösterinin dans koreografisi ve müzikleri ile dünya standartlarında 2010 Kültür Başkenti seçilen İstanbul şehrine yakışır bir gösteri olması hedeflenmektedir. Anadolu Ateşi topluluğunun ulusal ve uluslar arası platformlarda İstanbul adlı dans ve müzik gösterisini gerçekleştirmesinin İstanbul’un ve Ülkemizin tanıtımına katkıları olacaktır.

AB ülkelerinde, İstanbul’un ve Türkiye’nin doğru tanıtılması temel amaçtır. İstanbul’un çağlar boyunca birçok uygarlığı harmanlayan, üç dinin bir arada kardeşçe yaşadığı bir hoşgörü coğrafyası olduğunu, bu yanıyla da dünya kültürüne zenginlik katacağını anlatmaktır.

Tarihi, kültürü, doğası, mimarisi ve her dilden ve dinden barış içinde yaşayan insanları ile görkemli şehir İSTANBUL u anlatmak yaşadığımız topraklara olan borcumuzdur. Tüm yönüyle ve zenginlikleriyle kaliteli bir sanatsal anlatımla Türkiye’nin tanıtılması hedeflenmektedir.

Türkiye’nin dünya standartlarında sanatsal eserler üretebilen bir ülke olduğunu vurgulamak…

İstanbul Projesinin ulusal ve uluslar arası festival programlarına, tanıtım kataloglarına girmesini sağlayarak, Türk kültür turizmine katkıda bulunmak…